הנחיות לביצוע ניקוי מחשב בצורה יסודית

//הנחיות לביצוע ניקוי מחשב בצורה יסודית

ניקוי מחשב תקופתי מאבק ולכלוך היא פעולת תחזוקה מאוד חשובה לתפקוד תקין המחשב ולצמצום הסיכויים שנצטרך בעתיד להזמין טכנאי מחשבים בקריות לטיפול בתקלות חומרה.

מחשב נייח בנוי כך שכל החומרה והרכיבים שלו יושבים בתוך מארז סגור אך לא אטום, אשר מאוד בקלות צובר אבק ולכלוך. נוסף על כך, פעולת המאוורר של ספק המחשב דוחפת הרבה יותר אוויר לתוך המארז ויוצרת צבירה גדולה יותר של אבק. האבק והלכלוך הזה מצטבר על חלקי חומרת המחשב ופוגע בתפקוד הרגיל של המחשב. לכלוך יכול להאט את עבודת המאוורר במחשב ולמנוע ממנו לקרר כשורה את הספק, מה שגורם להתחממות של מנוע המחשב ולעבודה איטית יותר של המחשב. אבק ולכלוך שמצטברים על חלקי החומרה השונים, כמו למשל המעבד או הכרטיס הגרפי, יכולים לייצר חלודה וניתוקים בין הרכיבים. כתוצאה מכך, מאוד חשוב לדאוג לניקוי אחת לכמה זמן של פנים המחשב.

כל כמה זמן יש לנקות מחשב?

מאוד חשוב שהמחשב לא יישאר מלוכלך לתקופה ארוכה מכיוון שהצטברות אבק שנמשכת זמן רב פוגעת בחלקי המחשב. אין צורך להיות אובססיביים ולנקות את המחשב הביתי כל יום, אך כן חשוב שנבצע ניקוי מחשב בתקופות זהות ולא רק כאשר אנו זוכרים לנקות את המחשב. תדירות הניקיון של המחשב משתנה בהתאם לסביבה שבה המחשב יושב בו, זמן העבודה שלנו על המחשב וגורמים שונים סביב המחשב שמייצרים אבק. לדוגמה, בבתים פרטיים יש יותר סיכוי להצטברות אבק ממשרדים מכיוון שבמרבית החדרים בבתים פרטיים יש שטיחים ויותר חשיפה של המחשב למזון. ברמת העיקרון, מומלץ לנקות בצורה שטחית עם שואב אבק את פנים מארז המחשב אחת לחודש ולבצע ניקוי יסודי של חומרת המחשב כל 3-4 חודשים.

טיפים כלליים לניקוי מחשב בצורה יסודית

  • אסור לנקות את המחשב כאשר הוא דלוק, אתם יכולים להתחשמל או לפגוע בתוכנות שעובדות בשוטף במחשב. עוד בזאת, יכול מאוד להיות שתלחצו על מקשים במקלדת שיובילו לשנוי הגדרות במחשב ואז תצטרכו להזמין טכנאי מחשבים בקריות שיגיע לנסות לסדר את ההגדרות שבטעות ביצעתם במחשב.
  • שאיבת אבק עם שואב אבק צריכה להתבצע רק על המארז עצמו ולא על חלקי החומרה של המחשב, זאת מכיוון שאנו יכולים בטעות לשרוט עם פיית השואב חלקי חומרה רגישים. לכלוך ואבק שיושב ישירות על חלקי חומרה רגישים יש לנקות רק עם מברשת אבק או מטלית רכה.
  • אם אתם מבצעים בניית מחשב פרטי בעזרת טכנאי מחשבים, חשוב לבקש ממנו לרכוש מארז אשר יאפשר לכם לפתוח ולנקות את המחשב בצורה פשוטה ובלי סיבוכים.
  • אין לרסס חומר ניקוי ישירות על חלקי חומרת המחשב, מומלץ לרסס את החומר על מטלית רכה ועם המטלית לעבור על החלקים השונים שבמחשב. עדיף להשתמש בחומרי ניקוי על בסיס מים בלבד, ואתם יכולים לקנות חומרי ניקוי מיוחדים למחשבים בכל מעבדת מחשבים בקריות.
  • בזמן שאתם מנקים את המחשב וודאו שאתם לא מנתקים שום כבל או חיבור כלשהו במחשב, הרבה אנשים בטעות מנתקים את החיבור של הכונן הפנימי ללוח הראשי ואז מזמינים טכנאי מחשבים בקריות שיגיע לבדוק למה מערכת ההפעלה לא עולה לאחר ניקוי מחשב. אם כבל מסוים התנתק, חברו אותו חזרה.
  • חשוב לתת דגש בניקוי המחשב על הכניסות המארז והמאוורר, זאת מכיוון שסתימה בכניסות האוורור במארז מאטות את פעולת המחשב משמעותית. בנוסף הם המקומות שבהם מצטבר הכי הרבה אבק אז כדי לנקות אותם יסודית. מומלץ גם לעבור עם מטלית לחה על המאוורר עצמו ולנקות אבק שהתקשה על דפנות המאוורר.
  • מקלדת המחשב היא בדרך כלל החלק הכי מלוכלך במחשב, בגלל שאנו נוגעים בה כל הזמן עם ידיים לא נקיות היא הופכת למקום מצוין להיווצרות חיידקים. יש מספר דרכים לנקות את מקלדת, כאשר הדרך הטובה ביותר היא להשתמש בלחץ אוויר שיוציא את כל הלכלוך שהצטבר מתחת למקשים ואז לעבור על המקלדת עם מטלית לחה.