מדוע אסור לכבות מחשב נייח ידנית?

//מדוע אסור לכבות מחשב נייח ידנית?

עדות של טכנאי מחשבים בחיפה לגבי כך שישנן תקלות רבות, בעיקר כאשר מדובר על מחשב נייח, לאחר ביצוע כיבוי ידני שלא באמצעות מערכת ההפעלה, הביא אותנו לבחון את הנושא ולהסביר עליו ביתר פירוט בכתבה הבאה.

אחת השאלות הנפוצות ביותר שנשאל אותו טכנאי מחשבים בחיפה על ידי הלקוחות שלו היא האם כיבוי המחשב הנייח באמצעות כפתור ההפעלה שבמארז המחשב פוגע במחשב הנייח. רוב האנשים מעדיפים לכבות את המחשב הנייח בכפתור הפעלה, על ידי לחיצה עליו לכמה שניות, כי זה יותר מהר וקל מאשר לבצע כיבוי דרך הפונקציה המתאימה במערכת ההפעלה. הרי מנקודת המבט של הלקוח, שאינו בעל הכשרה של טכנאי מחשבים, התוצאה המתקבלת זהה ואף מהירה יותר. דרך כפתור ההפעלה מכבים את המחשב הנייח תוך 5 שניות במקום חצי דקה שלוקח למערכת ההפעלה לכבות את עצמה. אך השאלה שיש לשאול טכנאי מחשבים בחיפה היא, האם אין שום פגיעה במחשב כתוצאה מהכיבוי הידני?

כיבוי ידני של מחשב נייח יכול לבצע נזק למחשב

התשובה לשאלה זו היא תשובה פשוטה, כיבוי ידני של מחשב נייח עושה נזק למחשב ויכול לייצר תקלות מחשב שונות. כדי להבין מדוע לכבות את המחשב הנייח ידנית הוא רעיון כל כך גרוע, תחילה נסביר מה קורה במחשב בזמן שהוא בעבודה. במהלך עבודתו של המחשב הנייח הדיסק הקשיח שבמחשב מסתובב אלף פעמים בדקה והזרוע הקטנה של הדיסק הקשיח נעה קדימה ואחרונה על הדיסק בכדי לקרוא את הנתונים שבו. בנוסף לכך, מערכת ההפעלה של המחשב מפעילה מספר תוכנות ברקע, גם אם אין לכם שום תוכנה עובדת הנראית לעין.

סגירה של המחשב בצורה ידנית בכפתור ההפעלה סוגר את מערכת ההפעלה ועבודת הכונן הקשיח במהירות וללא שום הכנה. הסגירה המהירה הזאת יכולה לפגוע בחומרת המחשב ובתקינות מערכת ההפעלה, מה שיצריך אתכם להזמין טכנאי מחשבים בחיפה לטפל בקריאת שירות של מחשב לא עובד או לא מגיב.

אם סוגרים את מערכת ההפעלה ללא כיבוי מבוקר, הקבצים שהיו פתוחים במהלך העבודה של מערכת ההפעלה והתוכנות שעבדו ברקע במערכת ההפעלה לא נסגרות כראוי. זה גורם להם להחזיק בקבצים חלקיים או מושחתים שיכולים ליצור בעיות במערכת ההפעלה ובתוכנות עצמן. הרבה טכנאים בחיפה ובאזור קריות מעידים על תקלות של מערכת הפעלה שאינה מגיבה לאחר כיבוי ידני של המחשב על ידי הלקוח.

נוסף על כך, מאוד חשוב לא לכבות ידנית את המחשב בכדי להגן על הכונן הקשיח. כונן קשיח בנוי כך שכל המידע יושב על דיסק הבנוי בתוך הכונן הקשיח ומסתובב תוך כדי שהמחשב עובד. הדיסק הפנימי הזה מכיל את כל הקבצים והמידע של המחשב, כך שפגיעה בו יכולה לעשות נזק. כיבוי מהיר של המחשב מפסיק מיידית את סיבוב דיסק הכונן, מה שיכול להוביל לשריטה בדיסק או יציאה מהמקום שלו בכונן. פגיעה בדיסק הפנימי של הכונן הקשיח תוביל לתקלות שונות כמו איבוד מידע ומחשב לא עובד. במקרה שכזה תידרשו להזמין טכנאי מחשבים באזור חיפה להחלפת הכונן הקשיח של המחשב.

למה כיבוי מחשב דרך מערכת ההפעלה לא עושה נזק?

במהלך כיבוי של המחשב הנייח דרך מערכת ההפעלה, נסגרים בצורה מסודרת כל התוכנות הפתוחות, והכונן הקשיח בצורה מבוקרת מאט את פעילותו. דרך הכיבוי הזאת אינה יכולה לייצר שום בעיות או תקלות במחשב אשר מצריכות להזמין טכנאי מחשבים. מומלץ תמיד לסגור את המחשב דרך תוכנת ההפעלה ולא דרך כפתור ההפעלה הידני.

כיבוי ידני של המחשב כאשר תוכנת ההפעלה לא מגיבה

ציינו שההמלצה של כל טכנאי מחשבים בקריות ובחיפה היא לא לכבות מחשב בצורה ידנית, אך כן חשוב לציין שיש מקרה אחד שבו אין מנוס מאשר לכבות את המחשב ידנית דרך כפתור ההפעלה. במידה ומערכת ההפעלה לא מגיבה, ובעצם אינכם יכולים לכבות את המחשב או לעשות התחל דרך מערכת ההפעלה, הדרך היחידה שלכם לנסות לפתור את התקלה היא על ידי כיבוי המחשב דרך כפתורה ההפעלה שעל המארז.