מערכת הפעלה לעסקים: ווינדוס או לינוקס?

//מערכת הפעלה לעסקים: ווינדוס או לינוקס?

עסק בהקמה חייב לבחור בסיוע טכנאי שירותי מחשוב לעסקים מערכת הפעלה לעסקים שתהווה בסיס לתשתית רשת המחשבים שתותקן בעסק. כאשר האפשרויות הפופולאריות הן ווינדוס ולינוקס.

כל עסק חדש אשר נדרש להקים רשת מחשבים בעסק, בין אם מדובר על מספר מצומצם של מחשבים או בין אם מדובר על רשת מחשבים ענפה, חייב לבחור מערכת הפעלה אחידה בכל המחשבים. מאוד בעייתי לקשר בצורה מושלמת בין מחשבים אשר פועלים על תוכנת הפעלה שונה, ולרוב זה גם יוצר בעיות בשיתוף קבצים ומידע. לכן, לפני שמתחילים בהתקנת תשתית המחשבים בעסק בעזרת חברת שירותי מחשוב לעסקים, על העסק לבחור את מערכת ההפעלה שעליו יעבדו המחשבים. כיום עסקים בשוק מתלבטים בין מערכת ההפעלה לעסקים ווינדוס של מיקרוסופט לבין מערכת ההפעלה בקוד פתוח לינוקס.

נוחות השימוש בתוכנה על ידי העובדים

היתרון הגדול ביותר של מערכת ההפעלה חלונות וכל מוצרי מיקרוסופט היא חווית המשתמש. רובנו מכירים את מערכת ההפעלה חלונות כבר מגיל צעיר, הרי המערכת מותקנת כמעט על כל מחשב פרטי חדש. אז אם אנו מתקינים מערכת הפעלה ווינדוס בעסק אנו יכולים להיות רגועים שכל עובד בעל ידע בסיסי במחשבים יצליח לתפעל את המערכת בעסק. בנוסף לכך, כל השירותים הנוספים של מיקרוסופט, כמו למשל חבילת אופיס, עובדים בצורה מושלמת עם מערכת ההפעלה של ווינדוס מכיוון שהם מאותו יצרן תוכנה.

הדבר שונה בלינוקס מכיוון שמדובר על תוכנת קוד פתוח. זה אומר שכל שתוספים ותוכנות שונות מבוססות לינוקס מיוצרות על ידי מתכנתים שונים ולא בהכרח קיימת אינטגרציה מלאה בין תוכנה לתוכנה ובין התוכנה למערכת ההפעלה. אנו יותר חשופים בלינוקס לבאגים ועבודה לא תקינה של המערכת במידה ואין לנו את הידע הנדרש. לכן אם רוצים להשתמש במערכת ההפעלה לינוקס ברשת המחשבים חובה לקבל ליווי והדרכה של חברת מחשבים.

ביצועי תוכנה ברשת המחשבים

רשת מחשבים שפועלת על לינוקס מציגה ביצועים טובים יותר ממערכת ההפעלה של ווינדוס, זאת מכיוון שלינוקס הנה תוכנת קוד פתוח מאוד מופשטת שאינה מעמיסה על המחשבים ברשת. לינוקס נולדה על ידי מתכנתים בכדי להעניק מערכת הפעלה פשוטה ללא תוספות מיותרות המאטות את הביצועים במחשב, מה שגם מאפשר לעבוד ברשת המחשבים עם מספר רב יותר של תוכנות במקביל. זאת הסיבה למה בהרבה חברות הייטק מתכנתים עובדים על לינוקס ולא על ווינדוס. עם זאת, חשוב לציין שמיקרוסופט משפרת את ביצועי מערכת החלונות משנה לשנה ובעזרת התקנה חכמה של ווינדוס על ידי חברת שירותי מחשוב לעסקים תוכלו להוציא את המקסימום גם מתוכנות מייקרוסופט.

אבטחת שרתים

נושא האבטחה הוא הסיבה העיקרית למה עסקים בחורים להשתמש בשרתים הפועלים על לינוקס. בשונה ממערכת הפעלה של מיקרוסופט, לינוקס לא מעניקה גישה מלאה לכל אזור ברשת כברירת מחדל אלא מאפשרת לבעל חשבון אחד להעניק הרשאות למשתמשים אחרים ברשת במידת הצורך. זה משחק תפקיד חשוב באבטחה של רשת המחשבים מכיוון שכאשר וירוס נכנס לרשת המחשבים הוא לרוב לא יכול להפיל את כל המערכת בבת אחת (בשונה מרשתות מחשבים של ווינדוס). עוד בזאת, בגלל שרוב המשתמשים בעולם עובדים על ווינדוס יש הרבה יותר וירוסים הבנויים לחדור למערכות ווינדוס מאשר למערכת ההפעלה לינוקס. עם זאת, טכנאי מחשבים מנוסה יכול לשדרג את האבטחה ברשת מחשבים שבה מותקנת מערכת הפעלה של ווינדוס בעזרת תוכנות אנטי וירוס ופרוטוקולים של אבטחה על רשת המחשבים.

עלויות לעסק משימוש במערכת ההפעלה

לינוקס היא תוכנת קוד פתוח, כלומר היא מערכת הפעלה חינמית שכל אחד יכול להשתמש בה ללא תשלום. גם מרבית התוכנות והתוספים למערכת ההפעלה הם בחינם. מצד שני, עסקים חייבים לשלם רישיון שנתי למייקרוסופט בכדי להשתמש במערכת הפעלה של ווינדוס ובתוספים אחרים שבתשלום. למשל אם אתם רוצים להתקין אופיס על המחשבים אתם תצטרכו לרכוש אותו. כמובן שניתן להוריד הרבה תוכנות חינמיות למחשב המחליפות תוספים בתשלום של ווינדוס, אך לא ניתן לעבוד בצורה תקינה על ווינדוס מבלי לשלם עלות כלשהי.