פתרון תקלות במחשב – עשה זאת בעצמך

//פתרון תקלות במחשב – עשה זאת בעצמך

בין אם אתם עובדים על מחשב מאוד ישן בבית, מחשב חדש שרק עכשיו רכשתם או מחשב בעסק, אתם ככל הנראה תיתקלו במגוון של תקלות במחשב שיתסכלו אתכם וימנעו מכם לעבוד בצורה חלקה. רוב בעלי המחשב בקריות אשר סובלים מתקלה במחשב ישר ירוצו עם המחשב למעבדת תיקון מחשבים בקריות או יזמינו טכנאי מחשבים בקריות עד הבית.

אך לא בהכרח כל תקלה במחשב מצריכה הזמנה של טכנאי מחשבים וברוב הפעמים גם אתם יכולים לתקן את הבעיה בקלות יתרה. יהיה מאוד חבל אם תשלמו כסף על קריאת שירות של טכנאי מחשבים בחיפה על תקלה פשוטה שעם קצת מאמץ תוכלו לטפל בה בעצמכם. חשוב לדעת שהרבה תקלות במחשב יכולות להיפטר על ידי כמה פתרונות פשוטים, שגם מי שלא מבין במחשבים יכול לבצע.

בדיקת חיבורים ואתחול מחשב

כאשר אתם נתקלים בתקלה כלשהי במחשב, הצעדים הראשונים שאתם חייבים לבצע הם בדיקת חיבורים ואתחול מחשב. זה אולי נשמע לכם מובן מאליו אך הרבה לקוחות מהקריות לא מבצעים זאת לפני שהם שולחים את המחשב למעבדת תיקון מחשבים בקריות. אם המסך לא עובד, המחשב לא נדלק או המדפסת לא עובדת, תתפלאו כמה פעמים זה רק עניין של חיבור לא תקין. מבחינת תוכנה, יש לפעמים באגים במערכת ההפעלה במחשב ובתוכנות הרצות שאתחול פשוט פותר אותם. האתחול מתחיל את העבודה מחדש ומעדכן עדכונים שלרוב פותרים את רוב הבאגים במחשב. מומלץ לא להזמין טכנאי לתיקון מחשבים בקריות לפני שמבצעים בדיקה של כל החיבורים ומאתחלים את המחשב.

המחשב איטי מדי? נקו אותו

ככל שאנו עובדים יותר על המחשב עם תוכנות וככל שאנו גולשים ביותר אתרים באינטרנט המחשב שלנו אוסף לכלוך. אנו לא מדברים על אבק, למרות שגם לנקות את המחשב מאבק זה ענין חשוב, אלא אנו מדברים על "עוגיות" וכל מני מידע שהאינטרנט ותוכנות שונות זורקות במחשב. אפשר לומר שזאת האשפה של התוכנות שאנו לא צריכים ורק מעמיסות על עבודת המחשב. יש כמה דרכים כיצד ניתן להיפטר מהעומס הזה ולאפשר למחשב לעבוד טוב יותר. ניתן להשתמש במנקה הכוננים של מערכת ההפעלה או להוריד תוכנת ניקוי מחשב מהאינטרנט. בכל מקרה התוצאה דומה, אתם מוחקים את הקבצים המיותרים שנמצאים במחשב ומאפשרים לו לעבד מהר יותר מידע (לעבוד מהר יותר). אם זה לא עובד, כנראה מדובר על בעיה בחומרה כמו מעבד לא תקין או חלק שמתחמם במחשב. בשלב זה לא יהיה מנוס מלהזמין טכנאי מחשבים שיבחן את תקלת החומרה.

לא ניתן לגלוש באינטרנט

האינטרנט הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו, בין אם אנחנו רוצים לגלוש באינטרנט להנאתנו או בין אם אנו עסק שחייב לעבוד עם חיבור רציף לאינטרנט, ולכן נהיה בבעיה גדולה אם אנו לא מצליחים לגלוש באינטרנט. כאשר מדובר על בעיית אינטרנט יכולים להיות 3 גורמים לכך: המחשב שלנו, הנתב או ספקית האינטרנט. ראשית מומלץ לפנות לספקית האינטרנט שלנו ולברר האם הבעיה בצד שלה, מתוך המחשבה שאם עד עכשיו גלשנו ללא בעיה במחשב אז סיכוי טוב שהתקלה היא מצד הספקית. עוד בזאת, לרוב אנשי שירות הלקוחות של הספקית יכולים להדריך אותנו בטלפון כיצד לאתר את הבעיה שמונעת מאתנו לגלוש. אם הבעיה אינה אצל ספקית האינטרנט, מומלץ לבחון את הנתב ולוודא שהוא עובד כראוי ואם צריך יש לאתחל אותו מחדש. אם גם הנתב תקין, יש לבדוק את הגדרות רשת האינטרנט במחשב ולוודא שהקישור מוגדר. זהו כבר שלב מסובך יותר ובמקרה כזה אולי תצטרכו להזמין טכנאי מחשבים. לעסקים בקריות אשר מתבססים על עבודה רציפה עם חיבור לאינטרנט מומלץ לדאוג להעסיק טכנאי מחשבים במיקור חוץ (שירותי מחשוב במיקור חוץ לעסקים בקריות) לפתרון מהיר של תקלות גלישה.

אינני מצליח לפתוח קובץ או מסמך חשוב

אם אתם נתקלים בקובץ או מסמך שאינכם יכולים לפתוח, זה כנראה בגלל שאין לכם את התוכנה הרלוונטית כדי לפתוח את הקובץ. קבצים ומסמכים במחשב מקודדים בפורמטים שונים שרק התוכנה שאליהם הם מקודדים יכולה לפתוח, כך קורה שאם אין לכם למשל את תוכנת אופיס של מייקרוסופט, לא תוכלו לפתוח מסמך אופיס, וכן הלאה. אם נתקלתם בקובץ שאינכם יכולים לפתוח, יש לקחת את 3 האותיות האחרונות של הקובץ שאחרי הנקודה, זה פורמט הקובץ, ולחפש באינטרנט באיזה קובץ מדובר ומהי התוכנה שאליה הוא מקודד. אם מצאתם את התוכנה, כל מה שיישאר לכם הוא להוריד את התוכנה ולהתקין אותה במחשב.

 

תקלות פשוטות במחשב, כפי שתיארנו לעיל, הן תקלות שלא מצריכות תיקון מחשבים במעבדה או הזמנת טכנאי מחשבים. אתם בהחלט יכולים לפתור את התקלות הללו בלי הרבה בעיה או הכשרה מקצועית קודמת. עם זאת, במידה ואתם לא מרגישים בנוח להתמודד עם תקלה מסוימת או אינכם יודעים מה הפתרון, כן מומלץ להזמין טכנאי מחשבים בכדי להימנע מלהחמיר את התקלה במחשב או חס וחלילה לפגוע במחשב מעבר לתקלה הקיימת.