שדרוג מחשב ישן או קניית מחשב חדש?

//שדרוג מחשב ישן או קניית מחשב חדש?

מחשבים היום מחזיקים זמן רב ללא בלאי חומרה. מחשבים שלא בשימוש יום יומי יכולים אפילו להחזיק מעל 10 שנים, אך בפועל אריכות החיים של המחשב יותר תואמת ליכולתו לעמוד בצרכים שלנו. העולם הטכנולוגי מתקדם במהירות עצומה כך שהדרישות והצרכים שלנו מהמחשב הפרטי או העסקי רק מתגברים משנה לשנה, בין אם מדובר על יכולת להפעיל תוכנות מסוימות כשורה או בין אם מדובר על היכולת לעבד במהירות פעולות פשוטות במחשב. אז כאשר המחשב שלנו לא יכול לעמוד יותר בדרישות שלנו, אנו חייבים להזמין טכנאי מחשבים בקריות בכדי לבצע שדרוג מחשב או לרכוש מחשב חדש. אך כיצד נדע מתי כדאי לשדרג מחשב ומתי כדאי לרכוש מחשב חדש?

ההתלבטות לגבי הטיפול הנכון ביותר במקרה כזה נובעת כמובן מהרצון לחסוך בהשקעה במחשב חדש, שדרוג מחשב ישן עולה הרבה פחות מרכישת מחשב חדש, אך מצד שני איננו רוצים להשקיע בחומרה חדשה במחשב ישן שלא תעניק לנו תמורה מספקת. טכנאי מחשבים בקריות לא בהכרח יכול לשדרג את המחשב הישן שלנו לתפקוד הרצוי בעלות מינימלית, לכן, במהלך ההתלבטות שלנו האם לשדרג מחשב או לקנות מחשב חדש עלינו לשאול את עצמנו 3 שאלות בסיסיות:

  1. כמה שנים המחשב נמצא אצלנו?

בעוד שציינו שמחשבים רבים יכולים להחזיק שנים רבות, לא ניתן להתעלם מעניין בלאי החומרה. מחשב שנמצא בשימוש יום אחרי יום יסבול בשלב מסוים מחומרה תקולה, כך שטיפול בתקלות עם טכנאי מחשבים אונליין לא יעזור ולא בהכרח יהיה כדאי להשקיע בשדרוג מחשב ישן מאוד. יכול מאוד להיות שהיום המחשב שלכם צריך רק שדרוג של מאיץ גרפי, אך בעוד פחות משנה הוא גם יצטרך החלפה של ספק או מעבד פנימי. במקרים כאלו אולי עדיף לא לבצע שדרוג בעזרת טכנאי מחשבים בקריות, אלא לרכוש מחשב חדש עם חומרה חדשה לגמרי.

בעוד שאין חוקים לעניין הזה, לרוב יש כלל אצבע בנוגע לחידוש מחשב על פי השנים שבו הוא נמצא בשימוש. לא מומלץ להשקיע בשדרוג מחשבים עסקיים שנמצאים בשימוש בעסק מעל 3 שנים ולא מומלץ להשקיע בשדרוג מחשבים פרטיים שבשימוש מעל 7 שנים. בנוסף לכלל אצבע זה, תמיד אפשר להתייעץ עם טכנאי מחשבים בקריות בנוגע לשדרוג המחשב. טכנאי המחשבים יכול לבחון את תקינות חומרת המחשב ולעזור לכם להחליט האם יש טעם להשקיע בחומרה חדשה.

  1. מה אנחנו רוצים להשיג בעזרת שדרוג המחשב?

סיבות נפוצות לשדרג מחשב הם הגדלת מהירות במחשב איטי, הפעלת תוכנות חדשות שלא תואמות לחומרת המחשב הקיימת, הפעלת משחקי מחשב חדשים ותאימות כוללת לדרישה טכנולוגית כזאת או אחרת. שקלו עם עצמכם למה אתם רוצים לשדרג את המחשב הישן, ואז וודאו שאתם באמת יכולים לקבל מענה מלא לצורך שלכם רק עם שדרוג חומרה. חשוב להפנים שיכול מאוד להיות שהוספת חומרה חדשה למחשב ישן על ידי טכנאי מחשבים בקריות לא בהכרח עשויה להניב את התוצאות שאתם מצפים להם.

למשל הוספת זיכרון למחשב הוא הדבר המועיל ביותר שאתה יכול לעשות כדי לשפר את פעולתו של מחשב ישן, עד לנקודה מסוימת, אחריה כבר יהיה צורך לשדרג את הספק או המעבד הפנימי. עוד דוגמה מצוינת היא החלפת המאיץ הגרפי, בין אם רוצים כרטיס גרפי חדש להפעלת תוכנה עסקית או בין אם רוצים כרטיס גרפי להפעיל משחקי מחשב חדשים, אם הזיכרון של המחשב לא מספיק חזק או המסך מחשב ישן לא תצליחו לקבל את הגרפיקה שאתם רוצים. כך מאוד יכול להיות שבמהרה תגלו שכל שדרוג אחד במחשב גורר שדרוג נוסף, הרי ביצועי המחשב בסופו של דבר תלויים ברכיב הכי חלש במערכת, ואז כבר עדיף לקנות מחשב חדש.

  1. האם אתה מתכנן שדרוגים נוספים בעתיד?

אם אתה שוקל שדרוגים נוספים בהמשך הדרך, אתה עשוי לגלות כי הוספת העלות של כל שדרוגים הללו עולה על המחיר של מחשב חדש. יתרה על כך, ככל שאנו מתכננים יותר שדרוגי חומרה במחשב ככה גדל הסיכוי שהחומרה הישנה תמנע את העלייה הרצויה בביצועי המחשב ותהפוך את ההשקעה בשדרוג המחשב ללא כדאית. במקרים שבהם מתכוננת השקעה מסיבית בחומרה חדשה כבר עדיף לרכוש מחשב חדש עם טכנולוגיה עדכנית. גם אם אנו צריכים להוסיף טיפה יותר בהשוואה לשדרוג מסיבי במחשב, עדיף לנו לרכוש מחשב חדש בכדי למנוע בלאי.